Światło w hodowli królików.
Światło w hodowli królików.
autorem artykułu jest Leszek Gacek
Badanie nad opracowaniem optymalnego programu świetlnego dla królików stada podstawowego
Leszek Antoni Gacek
Wprowadzenie do praktyki hodowlanej programu Å›wietlnego gwarantujÄ…cego powstanie sztucznej wiosny w drugiej poÅ‚owie roku nie zwiÄ™ksza w istotny sposób iloÅ›ci uzyskanego potomstwa, lecz wyraźnie zmniejsza pro¬cent brakowania stada podstawowego.
W hodowli królików stosuje siÄ™ stałą dÅ‚ugość dnia Å›wietlnego. W zależnoÅ›ci od konstrukcji obiektów hodowlanych jest to doÅ›wietlanie przez caÅ‚y dzieÅ„ lub tylko w czasie zmroku. O wpÅ‚ywie dÅ‚ugoÅ›ci dnia na zdolnoÅ›ci roz¬rodcze donosi ZajÄ…c (1997) stwierdzajÄ…c, że wydÅ‚użanie dÅ‚ugoÅ›ci dnia z 10 do 14 godzin pozwala na uzyskanie u mÅ‚odych królików wyższej masy ciaÅ‚a. DÅ‚ugość dnia Å›wietlnego ma też wpÅ‚yw na procent zapÅ‚odnieÅ„. Sezonowość w rozrodzie królików, zwiÄ…zanÄ… ze Å›wiatÅ‚em, stwierdzajÄ…: BielaÅ„ski i in. (1996), KopaÅ„ski (1984) i Niedźwiadek (1984). WedÅ‚ug tych autorów zwiÄ™kszonÄ… zdolność rozrodczÄ… obserwuje siÄ™ u królików w okresie wiosennym kiedy to nastÄ™puje wzrost dÅ‚ugoÅ›ci dnia.
Podstawą rozpoczęcia badań było założenie, że na rozród królików ma wpływ stopniowe jego wydłużanie, a nie długość dnia świetlnego.
Materiał i metody
DoÅ›wiadczenie byÅ‚o prowadzone na fermie towarowej królików w Zootechnicznym ZakÅ‚adzie DoÅ›wiadczalnym w Chorzelowie. Ferma zbudo¬wana jest w formie monobloku o konstrukcji w systemie Fermstal. W tego rodzaju konstrukcji pawilony hodowlane sÄ… oÅ›wietlane wyłącznie Å›wiatÅ‚em
sztucznym. ÅšwiatÅ‚o włączane jest automatycznie za pomocÄ… zegara sterujÄ…ce¬go o godzinie 6°° i wyłączane o godzinie 21°°co powoduje, że dÅ‚ugość dnia Å›wietlnego jest staÅ‚a i wynosi 15 godzin. ŹródÅ‚em Å›wiatÅ‚a w każdym pawilonie jest 40 lamp jarzeniowych o łącznej mocy 1600W co daje 2,2 W/m2. Natęże¬nie Å›wiatÅ‚a na poziomie podÅ‚ogi klatek, mierzone za pomocÄ… Luxo-metru (Lx-101) wynosiÅ‚o 70 luksów. Barwa stosowanych Å›wietlówek wahaÅ‚a siÄ™ od biaÅ‚ej do jasnożółtej. W żywieniu zwierzÄ…t biorÄ…cych udziaÅ‚ w doÅ›wiadczeniu (grupa kontrolna i doÅ›wiadczalne) wykorzystano jednolitÄ…, peÅ‚noporcjowÄ… paszÄ™ granulowanÄ… (zawierajÄ…cÄ… 16 % biaÅ‚ka, 15 % włókna oraz 2.400 kcal/kg) produ¬kowanÄ… przez miejscowÄ… mieszalniÄ™ pasz. DoÅ›wiadczenie prowadzono w dwóch sÄ…siednich pawilonach. Jeden z nich miaÅ‚ dodatkowo zamontowany zegar sterujÄ…cy umożliwiajÄ…cy zmianÄ™ dÅ‚ugoÅ›ci dnia Å›wietlnego, drugi jako pawilon kontrolny miaÅ‚ oÅ›wietlenie staÅ‚e.
W pierwszym etapie doświadczenia wzięło udział w sumie 200 samic rasy białej nowozelandzkiej; 100 samic w pawilonie z regulowaną długością dnia świetlnego (grupa I) i 100 samic w pawilonie o stałej długości dnia świetlnego - (grupa II - kontrolna).
Celem tego etapu było badanie zdolności rozpłodowej przy wprowadzeniu 2 szczytów maksymalnej długości dnia (2smdd) w roku czyli wprowadzenie sztucznej wiosny. W pawilonie z grupą doświadczalną co 5 dni dokonywano zmiany czasu włączania i wyłączania światła przez co zmieniano długość dnia świetlnego. Maksymalna długość dnia świetlnego, wynosząca 16 h na dobę, przypadała na koniec marca i koniec września. Najkrótszy dzień wynosił 8 h. Przebieg zmienności zbliżony był do sinusoidy i przedstawia go wykres l. W grupie II (kontrolnej) stosowano stałą długość dnia świetlnego wynoszącą 15 godzin. Cały rok podzielony został na odcinki 5 dniowe (zarówno w grupie I jak i w grupie II) w których notowano liczbę dokonanych prób krycia i liczbę pokryć faktycznych. Następnie dla tego samego odcinka czasu sprawdzano ile z dokonanych w nim pokryć było skutecznych, notowano liczbę wykotów z podaniem liczebności i masy miotu oraz liczbę i masę królików odsądzonych.
W nastÄ™pnym etapie badano zdolnoÅ›ci rozpÅ‚odowe samic przy trzech szczytach maksymalnej dÅ‚ugoÅ›ci dnia (3smdd). W doÅ›wiadczeniu wzięło u-dziaÅ‚ w każdej grupie po 100 samic rasy biaÅ‚ej nowozelandzkiej. Program Å›wietlny w grupie I zakÅ‚adaÅ‚ przyrost dÅ‚ugoÅ›ci dnia do 16 h przypadajÄ…cej na poczÄ…tku marca, nastÄ™pnie spadek do 8 h na poczÄ…tku kwietnia. Wzrost do poprzedniej wartoÅ›ci 16 h nastÄ™powaÅ‚ przez trzy miesiÄ…ce i osiÄ…gnÄ…Å‚ szczyt pod koniec czerwca. Po skróceniu dnia do 8 h kolejny szczyt miaÅ‚ miejsce pod koniec października. DokÅ‚adny przebieg zmiennoÅ›ci przedstawia wykres 2. Dane z piÄ™ciodniowych odcinków czasu notowano tak samo jak w etapie po¬przednim.
Etap trzeci zakÅ‚adaÅ‚ badanie zdolnoÅ›ci rozpÅ‚odowej samic przy czte¬rech szczytach maksymalnej dÅ‚ugoÅ›ci dnia (4smdd) w roku. Liczba zwierzÄ…t,
jak i sposób zmiany długości dnia, rodzaj zbieranych danych, był taki sam jak w etapach poprzednich. Program świetlny zakładał uzyskanie szczytów maksymalnej długości dnia (16 h) w drugich połowach lutego, maja, sierpnia i listopada. Dokładny przebieg przedstawia wykres 3.
Kolejnym, ostatnim etapem byÅ‚o przeprowadzenie doÅ›wiadczenia sprawdzajÄ…cego wyniki etapu pierwszego (2smdd), który okazaÅ‚ siÄ™ najbar¬dziej obiecujÄ…cym pod wzglÄ™dem uzyskanych wyników. W doÅ›wiadczeniu wzięło udziaÅ‚ 416 samic w grupie doÅ›wiadczalnej i 419 sa¬mic w grupie kontrolnej. Zmiany dÅ‚ugoÅ›ci dnia oraz rejestracjÄ™ otrzymanych wyników przeprowadzono tak samo jak poprzednich etapach.
Wyniki
W pierwszym etapie w grupie I procent zapÅ‚odnieÅ„ wyniósÅ‚ 65,5% a w grupie II 72,5%. W grupie I uzyskano Å›rednio w miocie 5,8 królików o Å›red¬niej masie 65,5 g. Åšrednio od samicy za okres jednego roku odsÄ…dzono 19,0 sztuk o Å›redniej masie ciaÅ‚a 830 g. W grupie II uzyskano Å›rednio w miocie 5,3 królików o Å›redniej masie ciaÅ‚a 66,7 g. Åšrednio od samicy w ciÄ…gu roku odsÄ…¬dzono 16,2 sztuki o Å›redniej masie 798 g. Procent brakowania stada w grupie I wyniósÅ‚ 72% a w grupie H - 84%. PowstaÅ‚e różnice w liczbie wykotów jak i odsÄ…dzonych pomiÄ™dzy królikami z grupy I i II byÅ‚y nie istotne. W grupie I, z kryć prowadzonych w czasie wzrastania dÅ‚ugoÅ›ci dnia, uzyskano 351 miotów, a z kryć majÄ…cych miejsce w trakcie skracania dÅ‚ugoÅ›ci dnia, uzyskano 185 miotów. PowstaÅ‚a różnica okazaÅ‚a siÄ™ różnicÄ… wysoko istotnÄ… (tabela 1). Licz¬bÄ™ odsÄ…dzonych i ich rozkÅ‚ad w czasie przedstawia wykres l.
W drugim etapie (3smdd) w grupie I odsÄ…dzono w sumie w ciÄ…gu roku 1920 sztuk co daje Å›redniÄ… od jednej samicy 19,2 królików. Procent zapÅ‚od¬nieÅ„ w tej grupie wyniósÅ‚ 50,8%. Åšrednia masa ciaÅ‚a królika przy urodzeniu wynosiÅ‚a 59,5 g, Å›rednio w miocie uzyskano 6,4 sztuki. Åšrednia masa królika przy odsÄ…dzeniu wynosiÅ‚a 876 g. W grupie II procent zapÅ‚odnieÅ„ wyniósÅ‚ 51,7%. Uzyskano Å›rednio 6,9 królików w miocie o masie 62,6 g. OdsÄ…dzono Å›rednio w roku od jednej samicy 18,0 sztuk przy Å›redniej masie ciaÅ‚a 783 g. Procent brakowania stada w grupie I wynosiÅ‚ 72% a w grupie II 81%. Powsta¬Å‚e różnice w liczbie królików odsÄ…dzonych jak i w iloÅ›ci uzyskanych miotów pomiÄ™dzy grupÄ… I a II byÅ‚y statystycznie nie istotne. W grupie I z kryć prowa¬dzonych w okresie wydÅ‚użania dnia Å›wietlnego uzyskano 400 miotów a z kryć prowadzonych w trakcie skracania dnia 127 miotów. UwzglÄ™dniajÄ…c czas trwania tych okresów powstaÅ‚e różnice okazaÅ‚y siÄ™ statystycznie istotne (tab. 1) Liczba królików odsÄ…dzonych i jej rozkÅ‚ad w czasie przedstawione sÄ… na wy¬kresie 2.
W trzecim etapie (4smdd) w grupie I procent zapłodnień wyniósł 54,5% a w grupie II 59,9%. W grupie I urodziło się średnio w miocie 6,6 kro-
lików o masie 60,4 g. OdsÄ…dzono od jednej samicy Å›rednio w roku 25 króli¬ków o masie 735 g. Procent brakowania stada wynosiÅ‚ 83%. W grupie II Å›rednia masa noworodka wynosiÅ‚a 62,3 g, liczebność miotu 7,1 szt. Åšrednio od samicy w ciÄ…gu roku odsÄ…dzono 23 sztuki o masie 792g. Procent brako¬wania stada wyniósÅ‚ 74%. PowstaÅ‚e różnice w liczbie odsÄ…dzonych jak i wielkoÅ›ci uzyskanych miotów pomiÄ™dzy grupÄ… I a II byÅ‚y statystycznie nieistotne. W grupie II, z kryć prowadzonych w okresach wydÅ‚użania dnia Å›wietlnego, uzyskano 302 mioty, a z kryć prowadzonych w trakcie skracania dnia 216 miotów. UwzglÄ™dniajÄ…c czas trwania tych okresów, różnice pomiÄ™dzy Å›rednimi iloÅ›ciami wykotów w piÄ™ciodniowych okresach czasu okazaÅ‚y siÄ™ statystycznie wysoko istotne. WiÄ™cej miotów uzyskano w okresach w których nastÄ™powaÅ‚o skracanie dÅ‚ugoÅ›ci dnia (tabela 1). LiczbÄ™ odsÄ…dzonych i jej rozkÅ‚ad w czasie przedstawia wykres 3.
Kolejnym etapem byÅ‚o przeprowadzenie doÅ›wiadczenia sprawdzajÄ…ce¬go wyniki etapu pierwszego (2smdd). W ciÄ…gu caÅ‚ego okresu trwania do¬Å›wiadczenia kryciem objÄ™to - w grupie I 416 samic i w grupie II 419 samic, przy zapÅ‚odnieniu odpowiednio 60,2 % i 60,3 %. W grupie I urodziÅ‚o siÄ™ 19.178 królików o Å›redniej masie ciaÅ‚a 65,8 g.; Å›rednio w miocie byÅ‚o 5,7 sztuki. OdsÄ…dzono 11.648 królików co daje Å›rednio od samicy w ciÄ…gu roku 28 sztuk. Masa ciaÅ‚a przy odsÄ…dzeniu wynosiÅ‚a Å›rednio 822 g. W grupie II w miocie uzyskano Å›rednio 5,3 królików o Å›redniej masie ciaÅ‚a 66,7 g. Åšrednio od samicy w ciÄ…gu roku odsÄ…dzono 30 sztuk o Å›redniej masie 809 g. Procent brakowania stada podstawowego wyniósÅ‚ w grupie I - 77% a w grupie II -93%. PowstaÅ‚e różnice w liczbie królików odsÄ…dzonych jak i uzyskanych miotów byÅ‚y nie istotne. W grupie I, z kryć prowadzonych w okresach wydÅ‚u¬Å¼ania dnia Å›wietlnego, uzyskano 1761 wykotów, a z kryć prowadzonych w trakcie skracania dÅ‚ugoÅ›ci dnia Å›wietlnego 1591 wykotów. Różnice pomiÄ™dzy Å›rednimi liczbami wykotów sÄ… różnicami nie istotnymi (tabela 1). LiczbÄ™ odsÄ…dzonych i jej rozkÅ‚ad w czasie przedstawiono na wykresie 4.
Omówienie wyników
We wszystkich etapach doÅ›wiadczenia uzyskano wyniki produkcyjne zbliżone do siebie i nie odbiegajÄ…ce zasadniczo od podawanych przez BielaÅ„-skiego i in. (1996) czy KopaÅ„skiego (1984). Potwierdzeniu ulegÅ‚y doniesienia o wpÅ‚ywie Å›wiatÅ‚a na fizjologiÄ™ rozrodu królików. AnalizujÄ…c wskaźniki pro¬dukcyjne z okresów wzrastajÄ…cej dÅ‚ugoÅ›ci dnia Å›wietlnego przy dwóch szczytach maksymalnej dÅ‚ugoÅ›ci dnia w roku czyli przy wzroÅ›cie przez trzy miesiÄ…¬ce, uzyskano dla tych okresów wzrost wskaźników produkcyjnych. Przy trzech szczytach maksymalnej dÅ‚ugoÅ›ci dnia w roku, przy wzroÅ›cie trwajÄ…cym również trzy miesiÄ…ce, ale przy szybszym tempie spadku dÅ‚ugoÅ›ci dnia, nie wykazano zasadniczych różnic pomiÄ™dzy tymi okresami. Przy czterech szczytach maksymalnej dÅ‚ugoÅ›ci dnia w roku wzrost dÅ‚ugoÅ›ci dnia trwaÅ‚ tylko dwa miesiÄ…ce a spadek jeden miesiÄ…c i wyraźnie lepsze rezultaty uzyskano w okre¬sach spadku dÅ‚ugoÅ›ci dnia.
PodsumowujÄ…c uzyskane wyniki można stwierdzić, że wprowadzenie zmiennej dÅ‚ugoÅ›ci dnia w roku w formie programu zawierajÄ…cego dwa szczyty maksymalnej dÅ‚ugoÅ›ci dnia nie zwiÄ™ksza w wyraźny sposób liczby królików odsÄ…dzonych lecz zmniejsza procent brakowania stada podstawowego. Wykazano również, że wzrost dÅ‚ugoÅ›ci dnia przy 2 smdd powoduje powstanie re¬akcji podobnej jak w warunkach naturalnych w miesiÄ…cach wiosennych czyli zwiÄ™kszenie zdolnoÅ›ci rozrodczych. Wprowadzenie 3smdd jest już obojÄ™tne dla organizmów samic, natomiast 4smdd powoduje znaczne rozregulowanie zegara biologicznego. Wydaje siÄ™ celowe wprowadzenie do praktyki hodowlanej 2 smdd i nasilenia kryć w okresach wzrostu dÅ‚ugoÅ›ci dnia, natomiast w trakcie jego skracania pozostawienie samicom czasu na odpoczynek.
Tabele i wykresy u autora: lgacek@poczta.onet.pl
Piśmiennictwo
1. Bielański P., Niedźwiadek S., Zając J. (1996). Nowoczesny chów królików.
Fundacja „Rozwój SGGW", Warszawa
2. Kopański R. (1984). Racjonalny chów królików. Warszawa PWRiL
3.Niedźwiadek S. (1984). Zasady Hodowli Królików. PWRiL, Warszawa
4.ZajÄ…c J. (1997). Pomieszczenia, sprzÄ™t i warunki utrzymania królików. Za¬
sady chowu i hodowli królików w fermach drobnotowarowych. Materiały na
Seminarium dla producentów żywca króliczego w ZZD IZ Chorzelów, 29-39.
--
Leszek Antoni Gacek,
Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki Chorzelów Sp. z o.o.
www.sima.of.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Koszty hodowli królików
Rola wzroku u królików
tanie noclegi
Truskawki
Ochrona wynagrodzenia za pracÄ™